Mēs domājam par mājām kā par drošu un ērtu vietu. Taču mūsu mājās arī valda daudz briesmu maziem bērniem. Tie ir asi vai spici priekšmeti vai virsmas un kaitīgas vielas. Pat tad, ja bīstamās lietas atrodas šķietami tālu un visdrošākajās vietās, vienmēr pastāv iespēja, ka ziņkārīgs bērns var piekļūt medikamentiem zāļu skapītī vai sadzīves ķīmijai, piemēram, ziepēm un tīrīšanas līdzekļiem.
Par laimi, putojoši tīrīšanas līdzekļi reti izraisa saindēšanos. Taču, ja tas notiek, vecākiem ir ātri jāreaģē. Ja ir norīts tīrīšanas līdzeklis, var palielināties toksisko vielu uzsūkšanās, un vemšana var pastiprināt putu veidošanos. Bērni var ieelpot putas no nosmakt. To var novērst ar kāda veida antidotu jeb pretindi, piemēram, ar Espumisan, kas ir pretputu līdzeklis.
Ir daži vienkārši pasākumi, kurus var un vajadzētu veikt. Ir būtiski, lai ikvienā mājā, kur dzīvo bērni, zāļu skapītis būtu aizslēdzams. Cits ieteikums ir pārvietot bīstamus tīrīšanas līdzekļus uz vietu, kur bērni tos nevar aizsniegt, piemēram, no izlietnes apakšas uz augstākiem plauktiem.
Tas attiecas uz objektiem gan mājoklī, gan ārpus tā, piemēram, garāžā vai dārza šķūnītī. Kaut gan sadzīves ķīmijas pārliešana dzēriena pudelēs rada liekas neērtības, dažiem cilvēkiem patīk tādas ķīmiskās vielas kā krāsas šķīdinātāju, balinātāju un citas glabāt dzērienu pudelēs. Vienmēr glabājiet šīs vielas to oriģinālajās tvertnēs, lai ziņkārīgi bērni tās nesajauktu ar limonādi. Atbrīvojoties no šādām vielām, neizmetiet tās viegli aizsniedzamos istabas atkritumu grozos vai konteineros. Tāpat izvairieties no bīstamu augu turēšanas vai turiet tos vietā, kur bērna rociņas tiem netiks klāt.
Kad ikviena minūte ir izšķirīga, mobilā lietotne palīdzēs ātri piekļūt svarīgajai informācijai. Lietotnē “Kinder and Gift” (Bērni un inde) ir sniegta noderīga informācija par saindēšanās novēršanu un to, kā rīkoties ārkārtas gadījumā. Tur ietverta arī enciklopēdija ar izplatītākajām saimniecībā sastopamajām indīgajām vielām un indīgajiem augiem.
Ja tomēr ir noticis sliktākais un bērns ir kaut ko norijis, noteikti sazinieties ar ārstu vai zvaniet uz īpašo toksikoloģijas centra palīdzības tālruni, lai nekavējoties saņemtu palīdzību.
Iemācieties pamanīt pazīmes, kas liecina par sarežģījumiem. Vērojiet tālāk minētās pazīmes. Vienmēr sazinieties ar ārstu vai zvaniet uz palīdzības tālruni, ja bērnam ir šādi simptomi:
Ja indīgā viela iedarbojas ātri, ir svarīgi tūlīt sniegt pirmo palīdzību. Tāpēc, lai nekavētu laiku, labāk rīkoties divatā: viens cilvēks var piezvanīt toksikoloģijas centram, kamēr otrs veic vajadzīgos piesardzības pasākumus.
Kad bērns ir norijis kādu bīstamu vielu, noteikti ir jākonsultējas ar ārstu vai jāzvana uz toksikoloģijas centru.
Bet reizēm bērniem ir viegla reakcija, ja norīts neliels daudzums tīrīšanas līdzekļa vai mazgāšanas šķidruma. Bērnam var būt slikta dūša un veidoties ziepju burbuļi. Espumisan aktīvo vielu simetikonu parasti lieto vēdera pūšanās un gāzu uzkrāšanās ārstēšanai, un ir zinātniski pierādīts, kā tā palīdz divos veidos. Espumisan un tā aktīvā viela simetikons palīdz drenēt šķidrumu, bet pretputu līdzekļa daļiņas sašķeļ ziepju burbuļu virsmu, atbrīvojot no tiem bērna kuņģi un palīdzot ātrāk atveseļoties.
Emulsija ar 100 mg/ml simetikona gāzu izraisītu gastrointestinālo simptomu ārstēšanai.
Uzzināt vairāk