Ikvienai ķermeņa šūnai vajag barības vielas, lai tā spētu funkcionēt. Gremošana ir process, kurā ēdiens tiek virzīts pa zarnu traktu un sašķelts molekulās, kas ir tik mazas, ka tās spēj uzsūkties asinsritē. Ar asinīm barības vielas tiek iznēsātas uz visām dažādajām organisma šūnām.
Gremošanas process sākas, kad košļājam ēdienu. Siekalās esošas vielas, ko dēvē par fermentiem, jau sāk sašķelt pirmās pārtikas sastāvdaļas. Pēc norīšanas ēdiens nonāk kuņģī un pēc tam tievajā un resnajā zarnā. No turienes visas vērtīgās barības vielas, kuras var uzsūkties, tiek nogādātas uz visām ķermeņa šūnām, bet atlikušo masu organisms izvada ar ekskrementiem.
Cilvēka gremošanas sistēma ir vienlaikus gan apbrīnojama, gan jutīga. Modernais dzīvesveids dažādos veidos apdraud gremošanas sistēmas līdzsvaru. Drudžainais pilsētu dzīvesveids ar ātrajām uzkodām, stresu, nepietiekamām fiziskām aktivitātēm un pat hormonu disbalansu var izraisīt gremošanas problēmas.
Vēdera pūšanās apvienojumā ar gāzu uzkrāšanos ir viens no biežākajiem gastrointestinālajiem simptomiem, par ko pacienti sūdzas ārstam. Bet to bieži noklusē, jo tas ir apkaunojoši, vai ignorē, jo pacienti un ārsti to neuzskata par īstu problēmu. Taču patiesībā daudzi cilvēki cieš no sāpēm un sociālā diskomforta, ko izraisa vēdera pūšanās un gāzu uzkrāšanās.
Ja, plānojot savu dienu, jūs galvenokārt domājat par to, kad varēsiet tikt uz tualeti, vai jūs noraidāt ielūgumus uz saviesīgiem pasākumiem, jo baidāties no mulsinošiem negadījumiem, tad ziniet — tā notiek ne tikai ar jums. Gremošanas problēmas var izpausties daudzos dažādos veidos.
Vēdersāpes
Daudzas gremošanas problēmas izpaužas kā vēdersāpes. Tas ietver krampjus, spazmas, trulas sāpes vai vēdera pūšanos.
Caureja
Caureja būtībā ir jebkādas vēdera izejas izmaiņas, kas var ietvert tās biežuma un apjoma pieaugumu vai šķidrāku konsistenci. Kad samazinās šķidruma uzsūkšanās vai palielinās šķidruma sekrēcija zarnās, fēces kļūst šķidrākas. Akūta caureja parasti ilgst ne vairāk kā 2–3 nedēļas, un to galvenokārt ierosina baktērijas.
Atvilnis un grēmas
Reizēm kuņģa sula var nonākt atpakaļ rīklē, un tad mutē paliek skāba garša. Tas dažreiz izpaužas arī kā dedzinoša sajūta ķermeņa augšdaļā un sirds apvidū.
Gāzes un vēdera pūšanās
Statistika liecina, ka 30% cilvēku cieš no vēdera pūšanās. To pavada arī pilnuma sajūta vēdera apvidū. Gāzu veidošanās kuņģa un zarnu traktā parasti ir atkarīga no neuzsūktā ēdiena daudzuma, kuru fermentē baktērijas, un no zarnu floras vispārējā sastāva un izplatības.
Gremošanas problēmas var rasties dažādos gremošanas posmos. Problēmas var sākties, kad tiek norīts pārāk daudz gaisa, ēdot pārāk ātri, vai tās var izraisīt pārmērīga gāzu veidošanās zarnu trakta apakšdaļā. Īpaši vēdera pūšanās gadījumā gastrointestinālais distress bieži rodas pēc noteikta lieluma vai sastāva maltītes. Sāpes vēderā un vēdera pūšanās arī var būt saistīta ar stresu, nepareizu gremošanu, hormonu disbalansu, gaisa sarīšanos ēdot vai noteiktiem medikamentiem.
Gremošanas procesā baktērijas veido gāzes. Ja šīs gāzes iestrēgst gļotās kā sīki burbulīši, tām ir grūti uzsūkties vai pārvietoties. Tas izraisa pilnuma sajūtu un vēdera pūšanos. Lai mazinātu vēdera pūšanos, gāzes ir jāatbrīvo un jāizvada.
Lai kāds būtu cēlonis, ikviens, kurš cieš no gremošanas problēmām, saskaras ar izaicinājumiem un potenciāli mulsinošām situācijām.
Noskaidrojiet, kādi ēdieni un situācijas jums izraisa vēdera pūšanos, un izvairieties no tā
Vai jums uzpūšas vēders pēc noteikta veida ēdieniem vai maltītēm? Vai tā ir reakcija uz konkrētām situācijām, varbūt stresa brīžos? Vai vēdera pūšanās sajūta rodas, kad jums sākas mēnešreizes?
Izvairieties no kaitīgām vielām, kuras veicina vēdera pūšanos
Ir zināms, ka alkohols, cigaretes un gāzētie dzērieni izraisa vēdera pūšanu. To nelietošana var būt pirmais solis ceļā uz stāvokļa uzlabošanu.
Bezrecepšu medikamenti
Aptiekās pieejamie medikamenti var palīdzēt. Tādas zāles kā Espumisan satur īpašas sastāvdaļas, kas veicina pareizu gāzu transportēšanu.
Fiziskas aktivitātes
Pētījumi liecina, ka vieglas fiziskās aktivitātes var veicināt gāzu izvadīšanu no zarnām. Tādas aktivitātes kā, piemēram, apiešana ap kvartālu var iekustināt zarnas, lai vieglāk izvadītu liekās gāzes. Arī slikta stāja un gulēšana uz muguras var izjaukt normālu gāzu pārvietošanos pa ķermeni.
Maiga vēdera masāža, sekojot resnās zarnas izvietojumam, var palīdzēt izvadīt zarnās iestrēgušās gāzes.
Vēdera pūšanās un gāzu uzkrāšanās ir normālas parādības. Taču mūsdienu dzīvesveids var prasīt ļoti daudz spēka. Saspringts darbs, centieni atrast laiku vaļaspriekiem, ģimenei un sociālajai dzīvei var izraisīt stresu, tāpat kā pārāk trekni un citādi neveselīgi ēdieni. Mūsu gremošanas sistēma netiek ar to galā, tāpēc veidojas pārāk daudz gāzu, kas var uzkrāties vēderā un radīt sajūtu, ka vēders ir pilns un uzpūties. Diskomforts vēderā un bailes no nekontrolētas gāzu izdalīšanās arī daudziem cilvēkiem izraisa stresu.
Espumisan sniedz uzticamu palīdzību. Aktīvā viela simetikons ir pierādīts līdzeklis pret vēdera pūšanos un gāzu uzkrāšanos. Viena Espumisan deva samazina dažādus ar gāzēm saistītos simptomus, piemēram, gāzu uzkrāšanos vēderā.
Espumisan izmaina elastību gāzes burbulīšiem, kuri ir iestrēguši kuņģa un zarnu traktā. Kad šie burbulīši pārsprāgst un no tiem atbrīvojas gāze, to ir vieglāk izvadīt atraugājoties vai caur anālo atveri.
Espumisan granulas ar 125 mg simetikona gāzu izraisītu gastrointestinālo simptomu ārstēšanai.
Uzzināt vairāk