Pirmkārt, ja ciešat no vēdera pūšanās, tad ziniet — tas notiek ne tikai ar jums. No vēdera pūšanās dažādu cēloņu dēļ cieš gan vīrieši, gan sievietes. Vairums cilvēku kādā brīdī pieredz vēdera pūšanos un gāzu uzkrāšanos vēderā. Mūsu ķermenis ir apbrīnojama sistēma, kas spēj ēdienu pārvērst enerģijā un izaudzēt sevī jaunu dzīvību. Grūtniecība ir brīnumains laiks, taču vairums sieviešu zina, ka tā ir saistīta arī ar diskomfortu. Vēdera spazmas un uzpūšanās ir neatņemama daļa no šī citādi tik īpašā laika. Patiesībā vēdera pūšanās ir īpaši izplatīta blakusparādība, kas skar 49% grūtnieču, kā liecina kāds pētījums. Bet kādi tam ir cēloņi?
Grūtniecība izraisa daudzas pārmaiņas. Būtiski palielinās hormonu līmenis, kas palīdz mazulim augt. Viena no jaunā hormonu līmeņa blakusparādībām ir vēdera pūšanās, ko izraisa pārmērīga gāzu uzkrāšanās. Tās ir dabiskas sekas tam, ka organisms sagatavo vidi mazuļa augšanai.
Grūtniecības sākumā lielā daudzumā veidojas un izdalās dabīgas ķīmiskās vielas, ko dēvē par hormoniem, un tās palīdz augt dzemdes iekšējām sieniņām, kas nodrošinās mazulim vajadzīgās barības vielas. Tādi hormoni kā progesterons un estrogēns ir saistīti arī ar citu iedarbību. Progesterons atslābina muskuļus, palēninot gremošanu. Tāpēc ēdiens paliek nesagremots un veidojas vairāk gāzu. Paaugstināts estrogēna līmenis arī var izraisīt šādu efektu, kā arī ūdens aizturi, kas ierosina sāpes un pietūkumu vēderā.
Vēlīnā grūtniecības posmā, kad dzemde aug un mainās tās forma un pozīcija, lai aizsargātu mazuli, tās kustību rezultātā var tikt saspiesti citi orgāni, izraisot aizcietējumu un pārmērīgu gāzu daudzumu. Gāzu uzkrāšanās rada uzpūšanās sajūtu.
Vēdera pūšanās simptomi un pārmaiņas grūtnieces ķermenī pieder pie mazuļa augšanas procesa. Kaut gan apstākļi, kas to izraisa, ir dabiski un pavisam normāli, no minētajiem simptomiem var izvairīties. Nelielas izmaiņas dzīvesveidā var palīdzēt samazināt vēdera pūšanos.
Var palīdzēt uzturs ar zemu nātrija saturu un ar augļiem, dārzeņiem un liesām olbaltumvielām, kā arī izvairīšanās no rūpnieciski pārstrādātiem pārtikas produktiem. Vajadzētu arī dzert daudz ūdens (tā vienmēr ir laba doma). Pat nedaudz lielāka fiziskā aktivitāte veicina gremošanu un palīdz izvadīt iestrēgušās gāzes.
Dažiem cilvēkiem vēdera pūšanos izraisa kvieši, īpaši tad, ja viņiem ir celiakija vai glutēna nepanesamība. Ar celiakiju slimo līdz 1% cilvēku, tāpēc tā ir izplatītāka, nekā var šķist!
Saprotams, gāzētie dzērieni, kuriem pievienoti ogļskābās gāzes burbulīši, var izraisīt gāzu uzkrāšanos organismā. Šī gāze uzreiz nonāk gremošanas traktā.
Sīpoli satur fruktānus jeb tāda veida šķiedrvielas, kas izraisa vēdera pūšanos. Ķiplokiem ir līdzīgs efekts. Katrā no šiem gadījumiem var atrast alternatīvas, lai uzturā aizstātu kviešus, sīpolus vai gāzētos dzērienus.
Kā iepriekš tika minēts, vēlīnā grūtniecības posmā dzemdes nobīdīšanās var izraisīt vēdera pūšanos un aizcietējumu. Risinājums var būt probiotikas un vēdera izeju mīkstinoši līdzekļi, jo parastās caurejas zāles var nebūt piemērotas grūtniecēm. Vienmēr izlasiet zāļu lietošanas instrukciju un pirms jaunu zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu.
Ja jums jau iepriekš bija tādas saslimšanas kā iekaisīgo zarnu slimība, tās grūtniecības laikā var saasināties. Aprunājieties ar ārstu, lai atrastu jums piemēroto risinājumu.
Rodas arī citi stāvokļi, kas ir īpaši saistīti ar grūtniecību un var izraisīt vēdera pūšanos. Mēdz būt viltus kontrakcijas – kad vēlīnā grūtniecības posmā notiek pamanāmas muskuļu kontrakcijas, kas ir regulāras un ilgt līdz 2 minūtēm. Dzemdei izplešoties, rodas sāpes apaļajās saitēs, un tas var izraisīt sāpes vēdera lejasdaļā.
Vēdera pūšanās pārsvarā ir nekaitīga, taču dažos gadījumos to vajadzētu rūpīgi uzraudzīt. Ja jums krītas svars vai ir reibuma sajūta un bieži ir slikta dūša vai caureja, konsultējieties ar ārstu. Ja šaubāties par papildu zāļu lietošanu, drošības labad vajadzētu konsultēties ar ārstu. Ne visas zāles drīkst lietot grūtniecības laikā.
Šeit sniegti daži vispārīgi padomi un ieteikumi, kā mazināt vēdera pūšanos un gāzu uzkrāšanos.
Espumisan aktīvā viela simetikons ir pierādīts līdzeklis pret vēdera pūšanos un gāzu uzkrāšanos. Viena Espumisan aktīvās vielas deva samazina dažādus ar gāzēm saistītos simptomus, piemēram, vēdera pūšanos un gāzu uzkrāšanos. Aktīvā viela simetikons izmaina virsmas spriegumu gāzes burbulīšiem, kuri sakrājušies kuņģa un zarnu traktā, un atbrīvo gāzi, kura pēc tam var uzsūkties vai tikt izvadīta, lai nomierinātu kuņģi un mazinātu citus ar vēdera pūšanos saistītos simptomus, piemēram, satraukumu un sociālo trauksmi.
Fiziskas aktivitātes, piemēram, apiešana ap kvartālu, var iekustināt zarnas, lai vieglāk izvadītu liekās gāzes. Ir pierādīts, ka regulāras fiziskās aktivitātes arī palīdz mazināt vēdera pūšanos un gāzu uzkrāšanos mēnešreižu laikā. Kaut gan grūtniecības laikā jāievēro piesardzība, joprojām var veikt vieglas fiziskās aktivitātes.
Vēdera pūšanās un gāzu uzkrāšanās ir normālas parādības. Grūtniecības laikā jūsu ķermenis neizbēgami piedzīvo pārmaiņas. Taču no tādām blakusparādībām kā vēdera pūšanās un gāzu uzkrāšanās ir iespējams izvairīties. Kad hormoni, kas palīdz mazulim augt, palēnina gremošanas sistēmas darbību un tā vienlaikus saskaras ar ierasto ikdienas stresu, gremošanas sistēma netiek galā, tāpēc vēderā var uzkrāties gāzes, kas izraisa vēdera pilnuma un uzpūšanās sajūtu. Diskomforts vēderā un bailes no nekontrolētas gāzu izdalīšanās arī daudziem cilvēkiem izraisa stresu.
Espumisan aktīvā viela simetikons nodrošina uzticamu palīdzību. Simetikons ir pierādīts līdzeklis pret vēdera pūšanos un gāzu uzkrāšanos. Viena Espumisan aktīvās vielas deva samazina dažādus ar gāzēm saistītos simptomus, piemēram, vēdera pūšanos un gāzu uzkrāšanos.
Simetikons izmaina elastību gāzes burbulīšiem, kuri ir iestrēguši kuņģa un zarnu traktā. Kad šie burbulīši pārsprāgst un no tiem atbrīvojas gāze, to ir vieglāk izvadīt atraugājoties vai caur anālo atveri.
Kapsulas ar 40 mg simetikona gāzu izraisīto gastrointestinālo simptomu ārstēšanai.
Uzzināt vairāk