Espumisan® Logo
Espumisan Logo Button closes the side navigation

Kur iegādāties?

Vēdera pūšanās un pārtika

Vai ēdiens var izraisīt vēdera pūšanos?

Pirmkārt, ja ciešat no vēdera pūšanās, tad ziniet — tas notiek ne tikai ar jums. No vēdera pūšanās cieš gan vīrieši, gan sievietes. Vairums cilvēku kādā brīdī pieredz vēdera pūšanos un gāzu uzkrāšanos vēderā. Mūsu ķermenis ir apbrīnojama sistēma, kas spēj ēdienu pārvērst enerģijā. Ja šajā procesā kuņģa un zarnu traktā veidojas pārāk daudz gāzu, vēderā rodas uzpūšanās un smaguma sajūta. Bet kādi tam ir cēloņi? 

Mūsu ikdienas uzturā ietilpst daudzas pārtikas produktu grupas. Bet vai uzturs var izraisīt vēdera pūšanos? Ir daudz jaunu pārtikas produktu, un lielveikalu sortiments ir tik plašs kā vēl nekad. Bet vai tam var būt negatīvas sekas? Piemēram, vēdera pūšanās? 

Kāda veida pārtikas produkti un dzērieni izraisa vēdera pūšanos?

Mēs cenšamies rūpēties par savu ķermeni, ēst labu pārtiku, nepārēsties un izvairīties no mums nevēlamiem ēdieniem. Taču reizēm mēs nemaz nezinām, no kādiem ēdieniem vajadzētu izvairīties. Pārtikas alerģijas ir bieži sastopamas. Glutēna nepanesamība, celiakija, laktozes nepanesamība ir vien daži no piemēriem. Ja tās nediagnosticē, tās var izraisīt diskomfortu un pūšanos vēdera apvidū vai pat nopietnas veselības problēmas. Tas ir tāpēc, ka organisms nespēj pareizi sagremot noteikta veida pārtiku.  

Cenšoties izslēgt atsevišķas pārtikas produktu grupas, uzturs var kļūt nesabalansēts. Izplatīta problēma ir pārāk liels cukura daudzums. Ar to saistītas daudzas bieži sastopamas un labi zināmas veselības problēmas, piemēram, cukura diabēts, un tās var diagnosticēt ģimenes ārsts. Turklāt pārmērīgs cukura daudzums var izraisīt arī vēdera pūšanos. Uzturs, kas satur pārāk daudz pākšaugu un šķiedrvielu, arī var izraisīt problēmas, jo nesagremotais ēdiens rada gāzes. 

Dažiem cilvēkiem vēdera pūšanos izraisa kvieši, īpaši tad, ja viņiem ir celiakija vai glutēna nepanesamība. Ar celiakiju slimo līdz 1% cilvēku, tāpēc tā ir izplatītāka, nekā var šķist! Saprotams, gāzētie dzērieni, kuriem pievienoti ogļskābās gāzes burbulīši, var izraisīt gāzu uzkrāšanos organismā. Šī gāze uzreiz nonāk gremošanas traktā. 

Sīpoli satur fruktānus jeb tāda veida šķiedrvielas, kas izraisa vēdera pūšanos. Ķiplokiem ir līdzīgs efekts. Katrā no šiem gadījumiem var atrast alternatīvas, lai uzturā aizstātu kviešus, sīpolus vai gāzētos dzērienus. 

Pārāk daudz cukura
Pākšaugi un ļoti daudz šķiedrvielu
Glutēna nepanesamība
Gāzēti dzērieni
Sīpoli un ķiploki

Kāpēc man brīvdienās pūšas vēders?

Mājās vai brīvdienu ceļojumos izmēģinot jaunus ēdienus, pie kuriem jūsu vēders iepriekš nav pieradis, arī var tikt kairināts kuņģis. Tāpat kā automašīnai var rasties problēmas, pārejot uz jaunu degvielu, arī jūsu organisms ir pieradis pie agrākā uztura, tāpēc ir jutīgs pret pārmaiņām. 

Citi vēdera pūšanās cēloņi

Vēdera pūšanās un gāzu veidošanās mehānismi ir sarežģīti. Vidēji cilvēka kuņģa un zarnu traktā jebkurā brīdī ir ap 100–200 cm3 gāzu. Gāzu apjoms pieaug, piemēram, norijot gaisu un dzerot gāzētus dzērienus. Parasti šīs gāzes uzsūcas asinsritē, un mēs tās izelpojam. Vai arī tās vienkārši tiek izvadītas caur anālo atveri. Ja šī sistēma tiek izjaukta, liekās gāzes var uzkrāties kā mazi burbulīši, radot vēdera pilnuma un uzpūšanās sajūtu.

Daudzas sievietes atzīst, ka viņām mēnešreižu laikā pūšas vēders. Hormonu disbalanss var palēnināt gremošanas trakta darbību un tādējādi izraisīt vēdera pūšanos.

Vēdera pūšanās var rasties arī grūtniecēm, un simptomi ir līdzīgi kā mēnešreižu laikā.

Viens no biežākajiem vēdera pūšanās cēloņiem ir saspringts dzīvesveids. Jūs varat ēst veselīgu ēdienu, bet, ja ēdat pārāk ātri un cenšaties vienā dienā paspēt pārāk daudz darbu, tas ietekmēs arī jūsu gremošanu.

Kā novērst pārtikas izraisītu vēdera pūšanos?

Vairāk kustieties. Pētījumos ir pierādīts, ka fiziskas aktivitātes veicina gremošanu un palīdz izvadīt iestrēgušās gāzes. Tas var būt labs padoms ikvienam, kurš ilgas stundas pavada, sēžot pie galda, vai kā citādi piekopj mazkustīgu vai nekustīgu dzīvesveidu. 

Konsultējieties ar speciālistu. Konsultējieties ar uztura speciālistu, lai atrastu pareizo līdzsvaru starp pārtikas produktu grupām. Pakāpeniski mainot uzturu un noteiktu vielu daudzumus, var izdoties izvairīties no šoka, ko organismam rada pilnīgas pārmaiņas. 

Uztveriet to nopietni. Ja zināt, kāpēc jums pūšas vēders, pirmais solis ir novērst pūšanās cēloņus. Pat ja tie jums patīk. Tas nozīmē, ka ir jāpārbauda, vai jums ir pārtikas nepanesamība, jāizvairās no neveselīgiem ēdieniem vai, ja problēmas rada stress, jāmēģina uzlabot līdzsvaru starp darbu un privāto dzīvi. 

Atkarībā no jūsu dzīvesveida vai darba grafika tas var būt samērā sarežģīti. Varbūt jūs daudz ceļojat, un ne vienmēr ir pieejams veselīgs ēdiens. Varbūt jūsu darbs ir ļoti saspringts, taču tas jums patīk. Iespējams, jums jāizslēdz no uztura noteiktas pārtikas produktu grupas, kuras nav jums piemērotas. Ne vienmēr ir iespējams novērst visus cēloņus, bet, apzinoties, kas ir problēmas pamatcēlonis, jums būs vieglāk samazināt vēdera pūšanos, tāpat kā to var panākt ar noteiktiem bezrecepšu medikamentiem. 

Kā mazināt pārtikas izraisītu vēdera pūšanos?

Tas jau atkal ir noticis: jūs tikko ieturējāt pusdienas, un vēderā atkal ir pilnuma sajūta. Šeit sniegti daži padomi un ieteikumi, kā mazināt vēdera pūšanos un gāzu uzkrāšanos. 

Espumisan aktīvā viela simetikons ir pierādīts līdzeklis pret vēdera pūšanos un gāzu uzkrāšanos. Viena Espumisan aktīvās vielas deva samazina dažādus ar gāzēm saistītos simptomus, piemēram, vēdera pūšanos un gāzu uzkrāšanos. Aktīvā viela simetikons izmaina virsmas spriegumu gāzes burbulīšiem, kuri sakrājušies kuņģa un zarnu traktā, un atbrīvo gāzi, kura pēc tam var uzsūkties vai tikt izvadīta.

Fiziskas aktivitātes, piemēram, apiešana ap kvartālu, var iekustināt zarnas, lai vieglāk izvadītu liekās gāzes. 

Maiga vēdera masāža, sekojot resnās zarnas izvietojumam, var palīdzēt izvadīt zarnās iestrēgušās gāzes.

Espumisan® – mazina vēdera pūšanos!

Vēdera pūšanās un gāzu uzkrāšanās ir normālas parādības. Lai ko jūs ēstu, mūsdienu dzīvesveids var prasīt ļoti daudz spēka. Saspringts darbs, centieni atrast laiku vaļaspriekiem, ģimenei un sociālajai dzīvei var izraisīt stresu, tāpat kā pārāk trekni un citādi neveselīgi ēdieni. Mūsu gremošanas sistēma netiek ar to galā, tāpēc veidojas pārāk daudz gāzu, kas var uzkrāties vēderā un radīt sajūtu, ka vēders ir pilns un uzpūties. Diskomforts vēderā un bailes no nekontrolētas gāzu izdalīšanās arī daudziem cilvēkiem izraisa stresu. 

Espumisan aktīvā viela simetikons nodrošina uzticamu palīdzību. Simetikons ir pierādīts  līdzeklis pret vēdera pūšanos un gāzu uzkrāšanos. Viena Espumisan aktīvās vielas deva samazina dažādus ar gāzēm saistītos simptomus, piemēram, gāzu uzkrāšanos vai vēdera pūšanos. 

Simetikons izmaina elastību gāzes burbulīšiem, kuri ir iestrēguši kuņģa un zarnu traktā. Kad šie burbulīši pārsprāgst un no tiem atbrīvojas gāze, to ir vieglāk izvadīt atraugājoties vai caur anālo atveri.

packshot-4-global_Esp_Easy_LV

Espumisan® Easy 125 mg granulas

Espumisan granulas ar 125 mg simetikona gāzu izraisītu gastrointestinālo simptomu ārstēšanai.

Uzzināt vairāk

Espumisan® - dažādas zāļu formas jūsu vajadzībām

image-lineup-5-global_Esp_Caps_40_LV

Espumisan®
40 mg kapsulas

Mazina vēdera pūšanos, ko izraisa lielas un treknas maltītes, jutīgums pret pārtikas produktiem, stress un mēnešreizes.

Uzziniet vairāk
image-lineup-1-global-Esp_100mg_ml_emulsion_LV

Espumisan®
100 mg/ml emulsija

Viegli norijama emulsija ar gāzu uzkrāšanos saistītu stāvokļu ārstēšanai no pirmajām dzīves nedēļām.

Uzziniet vairāk
image-lineup-2-global-Esp_L_LV

Espumisan® L
40 mg/ml emulsija

Viegli norijama emulsija ar 40 mg/ml simetikona.

Uzziniet vairāk

Espumisan® TV reklāma

Play Video
lt_LTLithuanian